Naše historie

Historie našeho klubu se z části prolíná i s historií discgolfu v ČR. Naše dobrodružství totiž začíná s Přemkem Novákem – prvním novojičínským discgolfistou.

Léto 2005

Přemek Novák a Michal Grepl vyráží na brigádu do Amerického státu Colorado. Pracují tam jako čišníci, jejich zaměstnavatel je s nimi spokojen, na konci léta je bere na discgolfové hřiště, kde se poprvé setkávají s discgolfem. Od prvního okamžiku jsou nadšeni.

S sebou do ČR si přivážejí několik DX Valkýr a Sharků, zkoušejí vyrábět koše. Bohužel je výroba drahá a doprava disků z Ameriky složitá.

Střih…

Léto 2010

Přemek Novák opět vzpomíná na discgolf a rozhoduje se s ním pohnout. Vyráží do Finska, začíná s prodejem disků a discgolfových hřišť.

Rok 2011

Přemek se zúčastňuje prvních turnajů, v červnu staví první discgolfové hřiště v Praze na Chodově a zároveň s tím učí discgolf bratry Radomíra a Kryštofa. Kryštofa bere s sebou i na výpravu do Finska, na European Open 2011 – PDGA Major a největší turnaj, co v Evropě kdy byl. V srpnu 2011 Kryštof ukazuje discgolf svým kamarádům – Samovi Duškovi a Pavlu Kotalovi. Okamžitě se chytnou. Kryštof se koncem měsíce zúčastňuje svého prvního turnaje – Pohoř Open na kopci Veselí u Oder. Končí na 5. místě od konce. Celkem hrálo 27 hráčů.

Novojičínské trio navštěvuje novojičínské gymnázium, proto přirozeně hledají discgolfové útočiště přímo ve městě. Nacházejí jej ve Smetanových Sadech, kde vymysleli 18 jamkové hřiště hrané na přenášený skillshot. Taky padá první eso (Kryštof Novák na tehdejší jamce č. 1, dnešní o 10 metrů prodloužené jamce č. 3 – forehand Star Bossem).

Rok 2012

Trio chodí téměř každý den po škole na discgolf a objíždí turnaje, ale po většinu roku se komunita příliš nerozrůstá. To se mění až s prvním novojičínským turnajem – Nový Jičín Open ve Smetanových Sadech. Pro účely turnaje bylo vymyšleno nové, 9 jamkové hřiště (s drobnými úpravami stejné, jako to současné). Vítězem turnaje se stal Lukáš Jedlička.

Kdo vyhrál ale nebylo až tak důležité. Důležité bylo, že se novojičínská komunita začala hýbat. Pro naši předsedkyni Petru Javorkovou to byla první zkušenost s discgolfem, k triu se navíc přidal ještě Dominik Luong. Odpolední tréninky v parku tak probíhaly v pěti a více lidech.

Kvůli ohlasu, jaký turnaj měl, jsme se rozhodli uspořádat i zimní turnaj – NJ Wintercup 2012. Opět na 9 jamek, opět vyhrál Lukáš Jedlička, opět se zúčastnilo více lidí, než předtím. Tu zimu také bylo navrženo hřiště na Svinci – DiscGolfPark Svině, vznikla vize turnaje Moravian Open a název Moravian Gators (z anglického slova „gate“ – tedy brána [moravská brána], „gator“ – tedy stabilní midrange od Innovy, který jsme v bagu měli všichni a „alligators“ – tedy aligátoři).

Rok 2013

Od začátku bylo jasné, že budeme mít napilno. Naplánované jsme měli hned tři turnaje – v červnu Nový Jičín Open 2013 (kde už jsme hřiště rozšířili na 12 jamek pro 60 hráčů, nakonec se zúčastnilo 43), v říjnu Moravian Open 2013 a v prosinci Vánoční Bedřich Smetana Memoriál 2013 (58 hráčů). V tomto roce se klub rozrostl ještě o další, nové členy. Např. pro dvojnásobného mistra ČR Jakub Knápka bylo Moravian Open 2013 prvním turnajem.

Komunita okolo létajícího disku se v Novém Jičíně a okolí začala doopravdy hýbat, dokazuje to i turnaj v Ultimate Frisbee, který jsme uspořádali ve spolupráci s kopřivnickým klubem Bushcraft.

Rok 2014

Byl zlomový. Konečně se to povedlo. Zjara jsme registrovali klub jako zapsaný spolek, v červenci byl dokončen pevný DiscGolfPark Bocheta a v říjnu jsme uspořádali mistrovství ČR v discgolfu na Svinci. V našich řadách jsme tak měli nového mistra ČR v kategorii Junior, vicemistryni ČR v kategorii Women a 2. vicemistra ČR v kategorii Master. Nových členů bylo nespočet, momentálně ani nevíme kolik. Opět se konaly dva Bedřich Smetana Memoriály – letního se zúčastnilo 58 hráčů. Toho vánočního se zúčastnilo 60 hráčů a naplněn byl za 1 hodinu a 31 – nový rekord české discgolfové scény.

Rok 2015

Jedeme bomby. Členů máme už okolo 20, navíc se pravidelně umisťujeme na stupních vítězů ve všech kategoriích. Za zmínku určitě stojí 2. vicemistr ČR Přemysl Novák, podruhé vicemistryně ČR Petra Javorková a podruhé mistr ČR Jakub Knápek. Na letním Bedřich Smetana Memoriálu bylo 60 hráčů a naplnil se za (opět rekordních) 16 minut, ten vánoční se pak naplnil za neskutečnou 1 minutu a 43 sekund :-O. Moravian Open bylo turnajem ČADG A a na druhém místě v kategorii MPO se umístil Přemek Novák (jeho dosavadní největší úspěch).

Také teď máme discgolfový kroužek pro děti.

Rok 2016

Nabíráme nové členy kde můžeme. Discgolf Nový Jičín baví a na Bochetě to žije. Taky máme nové logo, na které jsme náležitě pyšní a podporu města Nový Jičín, za kterou jsme moc vděční!

logo_gators_monochrome_finalLetního Bedřicha se zúčastnilo 59 hráčů z celé České republiky. Z tohoto turnaje se stává opravdový svátek českého discgolfu. V kategorii Open, Junior a Women jsme získali první tři příčky díky Kryštofovi Novákovi, Bohdanu Bílkovi a Peťce Greplové. Na naší další, největší akci, Moravian Open 2016 jsme sbírali druhá místa. Za zmínku určitě stojí třetí místo Elišky Bártkové v kategorii Women. Je to naše nadějná juniorka, vycházející hvězda české discgolfové scény! Vánoce se opět nesly v duchu Zimního Bedřich Smetana Memoriálu, na kterém obhájil první příčku pouze Bohdan Bílek, který se pro rok 2016 stal vícemistrem střední Evropy! Za zmínku určitě stojí i úspěch Kryštofa Nováka, který na mistrovství střední Evropy obsadil druhé místo! Závěrem roku už nás je v klubu 34 a stále si držíme první příčku na stupnici největších discgolfových klubů v České republice.

Rok 2017

Do roku 2017 jsme vstoupili s obrovskou podporou města Nový Jičín, za což jim patří naše obrovské díky. Rovněž do nového roku vstupujeme s novým předsedou, kterým se stal Kryštof Novák. Určitě jste si na turnajích všimli našich nových týmových bund. Hold rádi nosíme naše logo. V roce 2017 zavádíme Novojičínskou discgolfovou ligu, která pro rok 2018 dostane trochu jiný kabát. Rovněž se snažíme o pravidelné tréninky a abychom si je udělali trochu adrenalínovějšími zavádíme i každotýdenní soutěž Weeklies.

V roce 2017 jsme také posbírali řadu úspěchů. Kryštof Novák se stal mistrem České republiky 2017 v kategorii Open a více mistrem střední Evropy. Rovněž získal první místo v 1. discgolfové lize České republiky. První místo na mistrovství České republiky 2017 v kategorii junior získal Jakub Knápek. Své prvenství na mistrovství střední Evropy obhájil Bohdan Bílek.

Jeden z naších členů se také zúčastnil týmového mistrovství světa, které se konala ve Spojeném království. Pár dojmů z této události můžete načerpat v tomto krátkém Kryštofově videu.

V roce 2017 jsme již tradičně pokračovali v naších třech hlavních akcích. Letní i zimní Bedřich Smetana Memoriál sklidili velký úspěch. Na Moravian Open 2017, které bylo letos 5ti denní, nám vyšlo počasí od začátku až do konce. Určitě se podívejte na fotky, které můžete najít na tomto odkaze.

Bylo to skvělý rok plný velkých výzev, naplněných i nenaplněných očekávání. Uvidíme, jak se náš klub popere s rokem následujícím!

Rok 2018

Do nového roku 2018 vstupujeme s dalšími dvěma novými členy a celkem už nás je 37. Pro rok 2018 jsme opět dostali podporu města Nový Jičín, za což jim nesmírně děkujeme. Všichni jsme zvědaví, co rok 2018 pro discgolf v České republice přinese. Někteří naší členové jsou opět žhavými želísky České republiky pro mistrovství střední Evropy i mistrovství Evropy! Budeme jim držet pěsti a o všem vás budeme náležitě informovat.