Historie

Historie našeho klubu se z části prolíná i s historií discgolfu v ČR. Naše dobrodružství totiž začíná s Přemkem Novákem – prvním novojičínským discgolfistou.

Léto 2005

Přemek Novák a Michal Grepl vyráží na brigádu do Amerického státu Colorado. Pracují tam jako čišníci, jejich zaměstnavatel je s nimi spokojen, na konci léta je bere na discgolfové hřiště, kde se poprvé setkávají s discgolfem. Od prvního okamžiku jsou nadšeni.

S sebou do ČR si přivážejí několik DX Valkýr a Sharků, zkoušejí vyrábět koše. Bohužel je výroba drahá a doprava disků z Ameriky složitá.

Střih…

Léto 2010

Přemek Novák opět vzpomíná na discgolf a rozhoduje se s ním pohnout. Vyráží do Finska, začíná s prodejem disků a discgolfových hřišť.

Rok 2011

Přemek se zúčastňuje prvních turnajů, v červnu staví první discgolfové hřiště v Praze na Chodově a zároveň s tím učí discgolf bratry Radomíra a Kryštofa. Kryštofa bere s sebou i na výpravu do Finska, na European Open 2011 – PDGA Major a největší turnaj, co v Evropě kdy byl. V srpnu 2011 Kryštof ukazuje discgolf svým kamarádům – Samovi Duškovi a Pavlu Kotalovi. Okamžitě se chytnou. Kryštof se koncem měsíce zúčastňuje svého prvního turnaje – Pohoř Open na kopci Veselí u Oder. Končí na 5. místě od konce. Celkem hrálo 27 hráčů.

Novojičínské trio navštěvuje novojičínské gymnázium, proto přirozeně hledají discgolfové útočiště přímo ve městě. Nacházejí jej ve Smetanových Sadech, kde vymysleli 18jamkové hřiště hrané na přenášený koš typu skillshot. Taky padá první eso (Kryštof Novák na tehdejší jamce č. 1, dnešní o 10 metrů prodloužené jamce č. 3 – forehand Star Bossem).

Rok 2012

Trio chodí téměř každý den po škole na discgolf a objíždí turnaje, ale po většinu roku se komunita příliš nerozrůstá. To se mění až s prvním novojičínským turnajem – Nový Jičín Open ve Smetanových Sadech. Pro účely turnaje bylo vymyšleno nové, 9jamkové hřiště (s drobnými úpravami stejné, jako to současné). Vítězem turnaje se stal Lukáš Jedlička.

Kdo vyhrál ale nebylo až tak důležité. Důležité bylo, že se novojičínská komunita začala hýbat. Pro naši předsedkyni Petru Javorkovou to byla první zkušenost s discgolfem, k triu se navíc přidal ještě Dominik Luong. Odpolední tréninky v parku tak probíhaly v pěti a více lidech.

Kvůli ohlasu, jaký turnaj měl, jsme se rozhodli uspořádat i zimní turnaj – NJ Wintercup 2012. Opět na 9 jamek, opět vyhrál Lukáš Jedlička, opět se zúčastnilo více lidí, než předtím. Tu zimu také bylo navrženo hřiště na Svinci – DiscGolfPark Svině, vznikla vize turnaje Moravian Open a název Moravian Gators (z anglického slova “gate” – tedy brána [moravská brána], “gator” – tedy stabilní midrange od Innovy, který jsme v bagu měli všichni a “alligators” – tedy aligátoři).

Rok 2013

Od začátku bylo jasné, že budeme mít napilno. Naplánované jsme měli hned tři turnaje – v červnu Nový Jičín Open 2013 (kde už jsme hřiště rozšířili na 12 jamek pro 60 hráčů, nakonec se zúčastnilo 43), v říjnu Moravian Open 2013 a v prosinci Vánoční Bedřich Smetana Memoriál 2013 (58 hráčů). V tomto roce se klub rozrostl ještě o další nové členy. Např. pro dvojnásobného mistra ČR Jakub Knápka bylo Moravian Open 2013 prvním turnajem.

Komunita okolo létajícího disku se v Novém Jičíně a okolí začala doopravdy hýbat, dokazuje to i turnaj v Ultimate Frisbee, který jsme uspořádali ve spolupráci s kopřivnickým klubem Bushcraft.

Rok 2014

Byl zlomový. Konečně se to povedlo. Zjara jsme registrovali klub jako zapsaný spolek, v červenci byl dokončen pevný DiscGolfPark Bocheta a v říjnu jsme uspořádali mistrovství ČR v discgolfu na Svinci. V našich řadách jsme tak měli nového mistra ČR v kategorii Junior, vicemistryni ČR v kategorii Women a 2. vicemistra ČR v kategorii Master. Nových členů bylo nespočet, momentálně ani nevíme kolik. Opět se konaly dva Bedřich Smetana Memoriály – letního se zúčastnilo 58 hráčů. Toho vánočního se zúčastnilo 60 hráčů a naplněn byl za 1 hodinu a 31 – nový rekord české discgolfové scény.

Rok 2015

Jedeme bomby. Členů máme už okolo 20, navíc se pravidelně umisťujeme na stupních vítězů ve všech kategoriích. Za zmínku určitě stojí 2. vicemistr ČR Přemysl Novák, podruhé vicemistryně ČR Petra Javorková a podruhé mistr ČR Jakub Knápek. Na letním Bedřich Smetana Memoriálu bylo 60 hráčů a naplnil se za (opět rekordních) 16 minut, ten vánoční se pak naplnil za neskutečnou 1 minutu a 43 sekund :-O. Moravian Open bylo turnajem ČADG A a na druhém místě v kategorii MPO se umístil Přemek Novák (jeho dosavadní největší úspěch).

Také teď máme discgolfový kroužek pro děti.

Rok 2016

Nabíráme nové členy kde můžeme. Discgolf Nový Jičín baví a na Bochetě to žije. Taky máme nové logo, na které jsme náležitě pyšní a podporu města Nový Jičín, za kterou jsme moc vděční!

Letního Bedřicha se zúčastnilo 59 hráčů z celé České republiky. Z tohoto turnaje se stává opravdový svátek českého discgolfu. V kategorii Open, Junior a Women jsme získali první tři příčky díky Kryštofu Novákovi, Bohdanu Bílkovi a Peťce Greplové. Na naší další, největší akci, Moravian Open 2016 jsme sbírali druhá místa. Za zmínku určitě stojí i třetí místo Elišky Bártkové v kategorii Women. Je to naše nadějná juniorka a vycházející hvězda české discgolfové scény! Vánoce se opět nesly v duchu Zimního Bedřich Smetana Memoriálu, na kterém obhájil první příčku pouze Bohdan Bílek, který se pro rok 2016 stal vicemistrem střední Evropy! Za zmínku určitě stojí i úspěch Kryštofa Nováka, který na mistrovství střední Evropy obsadil druhé místo! Závěrem roku už nás je v klubu 34 a stále si držíme první příčku na stupnici největších discgolfových klubů v České republice.

Rok 2017

Do roku 2017 jsme vstoupili s obrovskou podporou města Nový Jičín, za což mu patří naše obrovské díky. Rovněž do nového roku vstupujeme s novým předsedou, kterým se stal Kryštof Novák. Určitě jste si na turnajích všimli našich nových týmových bund. Hold rádi nosíme naše logo. V roce 2017 zavádíme Novojičínskou discgolfovou ligu, která pro rok 2018 dostane trochu jiný kabát. Rovněž se snažíme o pravidelné tréninky a abychom si je udělali trochu adrenalínovějšími zavádíme i každotýdenní soutěž Weeklies.

V roce 2017 jsme také posbírali řadu úspěchů. Kryštof Novák se stal mistrem České republiky 2017 v kategorii Open a vicemistrem střední Evropy. Rovněž získal první místo v 1. discgolfové lize České republiky. První místo na mistrovství České republiky 2017 v kategorii junior získal Jakub Knápek. Své prvenství na mistrovství střední Evropy obhájil Bohdan Bílek.

Jeden z naších členů se také zúčastnil týmového mistrovství světa, které se konala ve Spojeném království. Pár dojmů z této události můžete načerpat v tomto krátkém Kryštofově videu.

V roce 2017 jsme již tradičně pokračovali v naších třech hlavních akcích. Letní i zimní Bedřich Smetana Memoriál sklidili velký úspěch. Na Moravian Open 2017, které bylo letos 5denní, nám vyšlo počasí od začátku až do konce. Určitě se podívejte na fotky, které můžete najít na tomto odkaze. Byl to skvělý rok plný velkých výzev, naplněných i nenaplněných očekávání.

Rok 2018

Do nového roku 2018 jsme vstoupili s dalšími dvěma novými členy a celkem už nás je 37. I pro rok 2018 jsme dostali podporu města Nový Jičín, za což mu nesmírně děkujeme. Všichni jsme zvědaví, co rok 2018 pro discgolf v České republice přinese. Někteří naší členové začínali svou sezónu jako žhavá želízka České republiky pro Mistrovství střední Evropy i Mistrovství Evropy! A nakonec to přes všechna očekávání doopravdy cinklo a Bohdan Bílek v líté severské konkurenci vybojoval historicky první českou medaili z Mistrovství Evropy v discgolfu. A to rovnou zlatou v kategorii do 18 let! Díky tomu se poprvé podíval do USA na jeden z největších turnajů na světě: USDGC. Kromě toho Bohdan vyhrál i Mistrovství ČR a Mistrovství střední Evropy. Svůj první titul mistryně ČR vybojovala i naše mladá naděje Eliška Bártková v dospělácké kategorii FPO. Oba tyto české tituly naši vybojovali na domácím turnajovém hřišti, jelikož Mistrovství ČR jsme pořádali na kopci Svinec.

Rok 2019

O pár členů víc, podpora města, Bedřich Smetana Memoriál, Moravian Open a k tomu ještě něco navíc. Řekli jsme si, že toho nemáme dost a rozhodli se uspořádat Mistrovství střední Evropy v discgolfu týden před naším tradičním velkým turnajem Moravian Open. Fun fact: náš pan předseda při přípravách převrátil sekačku. Část našeho klubu se dostala do reprezentace a vyrazila na Týmové Mistrovství světa do Estonska. Jediným klubovým mistrem ČR pro rok 2019 se stal Jakub Dostál v kategorii do 18 let, který své vítězství musel vybojovat v rozhozu proti dalšímu Gatorovi Šimonu Galiovi.

Rok 2020

V roce 2020 náš klub opět vyrostl a zaznamenal také vůbec nejúspěšnější sezónu co se mistrovských titulů týče. Předseda Kryštof Novák vybojoval na MČR v Uničově svůj 2. titul v MPO, Eliška Bártková se stala podruhé mistryní ČR v FPO, a Jakub Dostál svůj mistrovský titul v MJ18 obhájil rovněž. Pro naši vlajkovou loď – Moravian Open – jsme poprvé získali finanční podporu Moravskoslezského kraje a pořadatelskou úroveň tak posunuli zase o kus výš. Pandemie COVID sice spoustu turnajů zkomplikovala či úplně zrušila, nicméně na Bochetě jsme v roce 2020 vídali více nováčků, než kdy dříve.

Rok 2021

Pandemie v české termínovce opět řádila, ale už ne tolik, jako dříve. Znamená to, že naši členové objížděli turnaje jako diví a sbírali úspěchy kde se dalo. Mistrovské tituly jsme získali hned dva a obě v něžnějších kategoriích – Eliška Bártková získala svůj 3. titul a vůbec první mistrovský titul v kategorii FJ15 získala teprve 10letá Kristýna Jurčíková, na stupních vítězů jí doplnila i její sestra Karolína na 3. místě. V kategorii MJ10 získal titul 2. vicemistra také Silvestr Mikuláštík. Na dospěláckém MČR v kategorii MPO obsadil Bohdan Bílek krásné 2. místo.

Značná část našeho klubu se podílela také na organizaci Mistrovství Evropy v discgolfu, které v tomto roce proběhlo na Konopišti a jednalo se o velice vydařenou akci. Kvůli nedostatku času a energie si dal turnaj Moravian Open pauzu a tentokrát neproběhl.

Na hřišti potkáváme čím dál tím více nováčků a domlouváme se, že bychom pro ně měli něco dělat.

Rok 2022

Náš nejúspěšnější hráč – Bohdan Bílek – se rozhodl vyzkoušet štěstí na EuroTour po Evropě a Disc Golf Pro Tour v USA. Kus jara a celé léto tedy tráví v zahraničí a snaží se prosadit na mezinárodní scéně. Po návratu domů ukázal, kdo je tady pánem a s rekordním ratingem zvítězil na Mistrovství ČR v kategorii MPO. Eliška Bártková brala na stejném turnaji v FPO 3. místo a na stupně vítězů se podíval i další z našich členů – Kristián Kvita, který skončil 2. v kategorii MJ18. Titul vicemistryně získala v kategorii FJ15 i Kristýna Jurčíková, která byla rovněž vyhlášena vítězkou ankety Úspěšný sportovec města Nový Jičín.

Moravian Open je zpět a je opět součástí nejvyšší české ligy – tentokrát s novým názvem Czech Disc Golf Tour.

Zavádíme pravidelné klubové tréninky. Každou středu od října do ledna se scházíme buď venku, nebo na ZŠ Jubilejní a poctivě trénujeme. Každého tréninku se v průměru zúčastňuje 10 lidí.

Rok 2023

Už od října předchozího roku jsme poctivě trénovali a šlo to vidět. Klub se rozrostl o několik členů na číslo 58, rozhodli jsme se změnit vedení klubu z individuálního předsedy na kolektivní statutární orgán (Kryštofu Novákovi tak budou s vedením pomáhat i Petr Masník a Jindřich Závodný), založili Novojičínskou discgolfovou Tour a posbírali tolik úspěchů, že ani nevíme kde začít. Snad tím, že na nejobsazenějším tréninku tohoto roku bylo hned 26 lidí!

Bohdan Bílek vybojoval svůj druhý místrovský titul v hlavní kategorii MPO, v závěsu za ním byl také náš Kuba Knápek. V FPO o titul bojovala i 12letá Kristýna Jurčíková, nakonec se ale spokojila s krásným 2. místem, jelikož 1. místo v amatérské kategorii FA1 už měla v kapse a 2. místo v FJ15 jakbysmet. V kategorii dívek do 15 let ji na stupních vítězů doplnila ještě třetí Nikol Mikuláštík a v kategorii chlapců do 12 let byl druhý Silvestr Mikuláštík. Klubu se dařilo i na MČR dvojic, kde byla v mužské kategorii druhá dvojice Jakub Urbiš a Petr Masník a ve smíšené kateogrii o parník zvítězila dvojice Kristýna Jurčíková a Kryštof Novák. V srpnu vyrazila Česká reprezentace (kterou zhruba z poloviny tvořili naši členové) na Mistrovství Evropy do Estonska a světe div se, podruhé v české discgolfové historii to cinklo a Kristýna vybojovala krásné 3. místo v kategorii dívek do 18 let. Kuba Knápek také vybojoval celkové 1. místo na Czech Disc Golf Tour, Kristýna Jurčíková skončila druhá.

Od září začal fungovat náš kroužek při SVČ Fokus. K tomu jsme jako vždy pořádali Bedřich Smetana Memoriál (v novém termínu okolo začátku března) a zavedli již zmíněnou Novojičínskou discgolfovou Tour, která se skládala ze čtyř turnajů na naší milované Bochetě. Moravian Open se také velice vydařilo.

Klub se stal členem České unie sportu a získali jsme nového partnera ve formě značky DrWitt.

O Moravian Gators

Nový Jičín je takovou Mekkou českého discgolfu. Discgolf se totiž díky firmě HEPA group s.r.o. (DiscGolfPark a proDiscgolf.cz) začal šířit právě odtud – pomocí budování pevných hřišť a pořádání turnajů. Novojičínský discgolfový klub na sebe tedy nenechal dlouho čekat. V roce 2013 vznikla myšlenka a název Moravian Gators a v roce 2014 už to bylo oficální.

V současné době klub združuje více než 50 milovníků a milovnic discgolfu z Nového Jičína i odjinud. Pořádáme společné klubové tréninky, vedeme discgolfový kroužek v SVČ Fokus a snažíme se u nás ve městě discgolf rozvíjet jak jen to jde.

Nadcházející akce

Středa 22.5.

17:30 – 19:00
Organizovaný trénink - Bocheta

Středa 29.5.

17:30 – 19:00
Organizovaný trénink - Bocheta

Středa 5.6.

17:30 – 19:00
Organizovaný trénink - Bocheta

Pátek 7.6.

All Day
O Pohár starosty - soutěž základních škol

Středa 12.6.

17:30 – 19:00
Organizovaný trénink - Bocheta

Klubový Instagram

{"error":{"message":"Error validating access token: Session has expired on Sunday, 07-Apr-24 02:06:22 PDT. The current time is Tuesday, 21-May-24 06:58:43 PDT.","type":"OAuthException","code":190,"fbtrace_id":"A4Yz0u9Dtvs0BF-d7CdH6iC"}}

Partneři