Moravian Open

Moravian Open je takovou naší vlajkovou lodí. Je největším turnajem v naší režii a každoročně trhá rekordy. Odehrává se na tzv. DiscGolfParku Svině, na malebném kopci Svinec jen kousek od Nového Jičína, vždy někdy na podzim. Původními designéry hřiště byli naši zakládající členové – bratři Kryštof a Přemysl Novákovi.

Na turnaji si dáváme jak se patří záležet. Snažíme se jej organizovat co nejprofesionálněji, aby vše proběhlo hladce a hráči byli spokojeni. Nezapomínáme ale ani na diváky, kteří mají díky Moravian Openu možnost poznat discgolf v tom nejlepším světle (čti podzimním slunci). V případě Moravianu však platí – fotky řeknou více než tisíc slov.

První ročník proběhl v říjnu 2013, jednalo se o turnaj kategorie B ČADG a zúčastnilo se jej 67 hráčů. Počasí bylo nádherné a vítr dul jaksepatří silně. Nejlépe se se vším vypořádal Kryštof Novák (ředitel a hlavní pořadatel turnaje) a vyhrál tak hlavní kategorii MPO. V FPO zvítězila Katka Boďová, v MPM Martin Slížek a v MJ1 František Trenz. Kompletní výsledky jsou zde.

V roce 2014 se nám dostálo obrovské pocty. Moravian Open bylo mistrovstvím ČR v discgolfu. Snažili jsme se ještě více, než dříve, ale počasí nám tentokrát nepřálo. Celé první kolo se muselo odsunout až na odpoledne, z důvodu špatné viditelnosti (čti mlhy). Po obědě se však už doopravdy vyčasilo, a tak se nakonec odehrály 3 kola bez finále. Nejlépe se s turnajem popasoval několikanásobný mistr ČR Lukáš Filandr (MPO). V kategorii FPO zvítězila Jarča Havířová (vicemistryní se stala naše předsedkyně Petra Javorková), v kategorii MPM vyhrál Jozef Čierny (2. vicemistrem se stal náš člen Radek Knápek) a v kategorii MJ1 se stal mistrem ČR Jakub Knápek (náš člen). Kompletní výsledky jsou zde.

Moravian Open 2015 bylo turnajem kategorie A ČADG a zúčastnilo se jej rovných 90 hráčů (full house). Počasí přálo, bylo slunečno a foukal ten správný sviňský vítr. Nejlépe se s ním opět poprali Lukáš Filandr v MPO a Jarmila Havířová v FPO. V MPM zvítězil Daniel Večeř a v MJ1 Jakub Zdráhal. Kompletní výsledky jsou tady.

Moravian Open 2016 byl finálním turnajem 1. discgolfové ligy. Počasí nám přálo a i sluníčko se na nás usmálo. Nejlepších míst dosáhli Lukáš Filandr v kategorii MPO (-19), Jarmila Havířová v kategorii FPO (38), Jakub Zdráhal v kategorii MJ1 (-18) a Daniel Hokeš v kategorii MPM (-3). Kompletní výsledky lze najít na stránkách PDGA.

Moravian Open 2017 se konalo již po páté. Opět se jednalo o finální turnaj kategorie A ČADG 1. discgolfové ligy. Trochu nezvykle nám počasí opravdu přálo všech 5 dní turnaje. Letos klasický formát turnaje ještě doplnila soutěž v doubles. S celým turnajem se nejlépe poprali: Michal Kúdela ze Slovenska v kategorii MPO (-20), Eva Králová v kategorii FPO (28), Petr Striegler v kategorii MJ3 (32), Jakub Knápek v kategorii MJ1 (-18), Marek Šimon v kategorii MPM (11) a Miroslav Gold v kategorii MPG (41). Všem vítězům gratulujeme! Kompletní výsledky můžete najít na stránkách PDGA. Fotogalerii z 1. dne najdete tady.

Turnaj Moravian Open 2018 se konal od 27. do 30. září a opět se nám dostalo té obrovské cti, uspořádat tam Mistrovství České republiky v discgolfu. V MPO zvítězil Lukáš Filandr, v FPO naše Eliška Bártková, v MP40 Rudolf Konečný, v MP50 Karel Kolář, v MJ18 náš Bohdan Bílek, v MJ15 Martin Štípek a v MJ12 Matyáš Bareš. Kompletní výsledky najdete na PDGA tady a fotogalerii tu.

V roce 2019 jsme se rozhodli, že nemá smysl dělat si to jednoduché. Jednak jsme turnaje přejmenovali na Moravian Open – Jiří Bílek memorial, ale hlavně jsme kromě závěrečného turnaje První ligy discgolfu na Svinci uspořádali ještě Mistrovství střední Evropy. To tu ale řešit nebudeme. Na tradičním Moravian v MPO vyhrál náš Bohdan Bílek, v FPO zvítězila Eva Bínová, v MP40 bral zlato Tomáš Dostál, v MP50 Karel Kolář, v MJ18 náš Jakub Dostál, v MJ15 Petr Striegler a v MJ12 Tomáš Mozola. Výsledky z PDGA jsou tady a fotogalerie třeba zde.

Roku 2020 jsme si vybrali všechnu smůlu, co jsme našli. Svinec totiž v průběhu třetího kola znovu zahalila mlha a kategorie MPO proto nestihla dohrát své kolo úplně, nakonec hráli jen 9 jamek. Znovu vyhrál domácí Bohdan Bílek, v FPO domácí Eliška Bártková, v MP40 Marek Šrom a v MJ18 Petr Striegler. Výsledky jsou tu, fotogalerie tady.

V roce 2021 jsme si s turnajem Moravian Open dali zaslouženou pauzu.

Roku 2022 se náš vlajkový turnaj znovu zařadil na soupisku nejvyšší české ligy Czech Disc Golf Tour a proběhl v ještě vyšších kvalitách, než kdy dříve. Ředitelé Kryštof Novák a František Trenz totiž vymysleli zbrusu nový layout hřiště z názvem Vlk, který by prověřil i ty nejlepší hráče světa. V MPO bral zlato Gator Jakub Knápek, v FPO Gatorka Eliška Bártková, v MP40 Milosz Boruszewski a v MJ18 Vojtěch Bobek. Celkové výsledky najdete na PDGA, fotogalerie je tu.

Moravian Open 2023 opět proběhl jako turnaj Czech Disc Golf Tour se silnou mezinárodní účastí. I v roce 2023 byl navržen nový layout hřiště, který je situovaný do míst, která nejsou chráněná a organizace je tak pro nás o dost snazší. V MPO svůj titul obhájil náš Jakub Knápek, v FPO vyhrála Nikola Moravcová, v MP40 také obhájil Milosz Boruszewski a i v MJ18 obhájil Vojtěch Bobek. Výsledky tu, fotogalerie je tady.

O Moravian Gators

Nový Jičín je takovou Mekkou českého discgolfu. Discgolf se totiž díky firmě HEPA group s.r.o. (DiscGolfPark a proDiscgolf.cz) začal šířit právě odtud – pomocí budování pevných hřišť a pořádání turnajů. Novojičínský discgolfový klub na sebe tedy nenechal dlouho čekat. V roce 2013 vznikla myšlenka a název Moravian Gators a v roce 2014 už to bylo oficální.

V současné době klub združuje více než 50 milovníků a milovnic discgolfu z Nového Jičína i odjinud. Pořádáme společné klubové tréninky, vedeme discgolfový kroužek v SVČ Fokus a snažíme se u nás ve městě discgolf rozvíjet jak jen to jde.