#8 Členové Moravian Gators: Radek Dostál

0
Radek Dostál - Člen klubu Moravian Gators

Minulý týden jsme tu měli nejmladšího člena rodiny Dostálů a abychom zachovali soudržnost rodiny, tak vám dnes v naší pravidelné rubrice představíme o pár let staršího bráchu Radka Dostála. Stejně jako jeho mladší brácha, pokud Radek zrovna nezpívá, nebo nehraje na klavír, tak určitě hraje discgolf. Klidně bychom se vsadili, že je naše domácí hřiště Bocheta těžší vidět bez Radka než s Radkem.

Moje discgolfová kariéra započala v roce 2012. Chodíval jsem si s kamarády z novojičínského gymnázia zaházet s frisbee, ale o discgolfu jsem tou dobou neměl ani ponětí. Pak se se mnou jednou bavil Kryštof a říkal, že budou pořádat ve Smetanových sadech takový turnaj, že prý se tam háže s takovými speciálními talíři a je to hodně o přesnosti. Ten nápad mě sice moc nenadchnul, nicméně jsem na turnaj dorazil. Kryštof byl nadšený, dal mi dva disky, se kterými jsem absolutně neuměl házet a popřál mi hodně štěstí. Skončil jsem tehdy na druhém místě s celkovým skóre kolem +10. Měl jsem z toho obrovskou radost a rozhodl jsem se, že až tam bude další turnaj, určitě přijdu.

Na Vánoce jsem pak dostal svoje první 4 disky – Blizzard Bosse, Star Lite Teebirda, R-Pro Roca a DX XD. Hned druhý den jsem s nimi šel házet na pole a přestože mi vůbec nelétaly, byl jsem nadšený, že je mám, a chodíval jsem si na pole zaházet snad každý den. Zhruba po dvou týdnech “tvrdého tréninku” jsem už byl schopen hodit každý disk tak, aby letěl alespoň chvíli rovně, což jsem tenkrát považoval za svůj velký úspěch.

S postupem času jsem se v discgolfu zdokonaloval. Piloval jsem techniku hodů, sledoval discgolfová videa, abych se učil od profesionálů (tehdy vládl discgolfové scéně s přehledem Američan Paul McBeth, můj největší vzor i v dnešní době) a disky přibývaly jak na běžícím pásu.

Poté jsem se začal jezdit na turnaje. Zprvu jsem chodíval jen na Bedřicha ve Smetanových sadech, ale později jsem zkusil i další, například ve Valašském Meziříčí. Měl jsem výhodu v tom, že tou dobou discgolf ještě mnoho lidí neznalo, a tudíž jsem obsazoval přední příčky, aniž bych byl nějaký velký “profík”. Později, někdy kolem roku 2014/2015, se začali registrovat i hráči jako Bohdan Bílek, Kuba Knápek nebo Franta Trenz, můj spolužák ze základní školy, a přední příčky začali obsazovat oni, hlavně na větších turnajích (Moravian Open apod.).

Trénoval jsem však i nadále a začal jezdit na vybrané turnaje po Česku. Kromě několika vítězství na malých jednodenních turnajích se mi povedlo umístit se na předních příčkách i na velkých turnajích. Nejúspěšnější byla sezóna 2016: 3. místo na Chateau Hostačov Open 2016, 3. místo na Slovácko Open 2016 nebo 3. místo na Moravian Open 2016 (vůbec mám na ta 3. místa nějaké štěstí :D).

Závěrem bych rád dodal, že discgolf je pro mě nedílná součást žití a bez něj jsem jako tělo bez duše. Moc bych chtěl poděkovat Kryštofovi, že mě do toho tenkrát zasvětil, a své rodině, která mě v této aktivitě podporuje. Je to krásný sport kde mohu být sám sebou a kde můžu zapomenout na všechny problémy, které mě v danou chvíli obklopují, protože “já to prostě puttnu!”

Radek Dostál, člen klubu Moravian Gators

Radkovi přejeme hodně štěstí a úspěchů a ať se mu podaří v následující sezóně 2018 prolomit “štěstí” na 3. místa. Jsme si na 110 % jisti, že na to má! 

Podobné příspěvky